Aloe Veranın Cilde Faydaları ve Doğal Maske Tarifleri

Aloe Veranın Cilde Faydaları ve Doğal Maske Tarifleri

Aloe Veranın Cilde Faydaları ve Doğal Maske Tarifleri

Aloe Vera ile Cilt Bakımı

Asphodelaceae ailesinden sarısabır da denilen aloe vera bitkisi yaprak ve jelimsi kısımdan meydana gelir içerisinde 50’den fazla mineral aminoasid ve vitamin bulunmaktadır. Bütün bunlar tıbbi araştırmalarla kanıtlanmıştır. Asemannan, glukomannan, mannoz-6 fosfat, aloerid gibi polisakkaridler, alprogen, lupeol, beta-sitosterol ve kampesterolleri  lignin, salisilat gibi faydalı maddeleri içinde barındırır. Yeşil dikenli yapraklara sahip aloe veranın yaprakları içinde jel kıvamında bir yapı bulunur. Hem yaprakları hem de jelimsi yapının onlarca faydası bulunmaktadır.

Aloe Vera Faydaları

  • Kolajen üretimini artırır. Cildin yaşlanmasını engeller, kemikleri güçlendirir.
  • Akne ile mücadele eder. Sivilceleri kurutur yei oluşacak sivilcelerin önüne geçer.
  • Aloe vera güçlü bir antioksidandır. Bağışıklığı artırır. Hastalıklara karşı direnç kazanmanızı sağlar.
  • Aloe vera çayları kardiyovasküler sistemi düzenler kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Damarlardaki sorunlarla mücadele eder.
  • Antibakteriyel özelliklere sahiptir. Böcek ısırıklarında neden bilinmeyen kaşıntılarda aloe vera merhemleri son derece başarılıdır.
  • Kepek oluşumunu engeller. Var olan kepeklerden kurtulmanızı sağlar, aloe vera jeli ile saç diplerinize masaj yaptığınızda kepeklerle mücadele eder. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçınıza uygularsanız saçlarınızdaki tiftiklenmeyi engeller saçarlınızı düzleştirir.
  • Sinirlilik hali, uykusuzluk, depresyon gibi sorunlarda da etkili olduğu bilinmektedir.
  • Kabızlık sorununu giderir doğal müshil olarak görev yapar. 
  • Bacaklarda karın bölgesinde meydana gelen selülit sorunlarını azaltır.
  • Zayıflamada yardımcıdır aloe vera çayı ile zayıflamanıza destek olur. 

Aloe Veranın Cilde Faydaları

En sık kullanıldığı alan kozmetiktir çünkü cilde sayısız faydaları vardır. Cildi nemlendirir. tazeler, güçlendirir. Lekeleri yok eder, güneş yanıklarına iyi gelir. Kuru ciltler için aloe vera formülleri önerilir. Yağlı ciltlerin yağ dengesini ayarlar. Sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Özellikle yüzümüzde bulunan renk farklılıklarını giderir. Cildinizin pastel bir görünüm almasını kolaylaştırır.

Aloe Vera ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Aloe vera bitkisinin yaprakları içinde bulunan jelimsi yapı cildimiz için en ideal bakım ürünü desek abartmış olmayız. Bu jelimsi yapı paketli halde satılıyor. Aloe veranın çayı, şampuanı aloe veralı bakım kremleri, aloe vera sıvısı, aloe vera maskesi, aloe vera  yağı farklı şekil ve türlerde satılıyor. Ancak aloe veranın en faydalı olduğu an jelimsi yapının yaprakların içinden çıkarıldığı ilk 6 saattir. Bu süre zarfında kullanılan aloe vera oldukça faydalı sonuçlar verecektir. Ancak herkesin bu bitkinin doğal haline ulaşması mümkün değildir. Bu yüzden paketli aloe vera ürünlerini de kullanabilirsiniz. Ya da evinizde aloe vera yetiştirebilirsiniz.

Evde Aloe Vera Maskesi Yapma

Aloe vera ile Badem Yağlı Gül ve Ballı Maske 
Malzemeler:
Aloe Vera
Bal 
Badem yağı
Eğer evde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisi varsa yapraklarını kopardıktan sonra yıkayın. Yaprakların içinde bulunan jelimsi yapıyı bir bıçak ya da kaşık yardımı ile çıkarın. Çıkardığınız jeli iyice ezin üzerine aldığı kadar badem yağı ve bal ve gül yağı dökün elde ettiğiniz karşımı tekrar karıştırın. Karışımı cildinize ince bir tabak ahalinde sürün fazla kısımları alın. Bu şekilde cildinizi 20 dakika kadar dinlendirin. Bu maske ile cildinizi toksinlerden arındırmış daha nemli ve uzun süre sağlıklı kalacak bir cilde sahip olacaksınız.  Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz aloe vera maskesi kullanmanızı önermiyoruz.

Aloe Veralı Salatalık Maskesi
Yukarıdaki başlıkta anlattığımız Aloe vera ile badem yağlı gül ve ballı maske İçine bir salatalığın yarısının kabuklarını ilave edin.  Badem yağı bal ve gülü aloe vera ile birlikte karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı duş sonrasında göz altı hariç yanaklarınıza boyun ve alnınıza sürün. Cildinizi bu şekilde 20 dakika kadar dinlendirin.  Bu uygulamaya haftada iki kez olmak kaydıyla 1 ay boyunca devam edin. Cildinizdeki farka siz de çok şaşıracaksınız. Çünkü aloe vera maskeleri, siyah noktaları temizler, cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar. 

Aloe Vera ve Limon Suyu Maskesi
Aloe veranın jel kısmını aldıktan sonra limon suyu ile iyice çırpın elde ettiğiniz karışımı cildinize tatbik edin. Ancak göz altlarına ve göz çevresine yaklaşmayın. 13 dakika cildinizde bu karışımı beklettikten sonra cildiniz durulayın. 

Aloe Vera Ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi
Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle aynı şekilde karışımı hazırlayın bu sefer aloe vera içine sadece Hindistan cevizi yağı damlatın.  Pelte haline getirdiğiniz karışımı cildinize uygulayın gece yatmadan yaptığınız bu işlem sabaha kadar cildinizde kalsın. Sabah cildinizi durulayın. 

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın