Ayak Yorgunluğu ve Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Ayak Yorgunluğu ve Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Ayak Yorgunluğu ve Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Ayaklarımızı belki de en çok yükümüzü çeken organımızdır. Gün boyu bizi üzerinde taşıyan ayaklar bir de dar ayakkabıların sıkıştırması ile iyice harap olurlar. Bu nedenle yoğun geçen bir günün ardından ayaklarımızı dinlendirmemiz gerekir. Ayak ağrıları aslında bir sinyaldir. Artık dinlenmem gerekli! Bu kadar yük bana fazla demenin bir yoludur. Bu tür durumlarda çeşitli uygulamalarla ayaklarımızı dinlendirebiliriz.

Ayaklar Neden Yorulur?

  • Kilo sorunu: Vücudumuzun kaldırabileceği bir yük vardır. Bu yükü aştığınız zaman ayaklarınız normalinden çok daha çabuk yorulur. Eğer ayaklarınız çok çabuk yoruluyorsanız ve fazla kilonuz varsa muhtemelen bu hızlı yorgunluğun nedeni kilolarınızdır.
  • Yanlış ayakkabı seçimi: Dar ve topuklu ayakkabılar ayaklarınızı mahveder, ayak eklemleriniz rahat hareket edemez. Yere bastığınızda ayağınızın anatomisi ayakkabıyı göre şekil aldığından basınç ayağınıza dengeli dağılmaz bu nedenle belli noktalara çok yük biner bu da gün sonunda müthiş ağrılar ve yorgunluklar demektir. Eğer dar veya topuklu ayakkabı giymek zorundaysanız. Yanınızda mutlaka spor ayakkabı taşımalı ve fırsat buldukça onları giymelisiniz. Böylece ayağınızı rahatlatmış olursunuz.
  • Varis vb Dolaşım sorunları: Eğer ayağınıza yeterince kan gitmiyorsa o bölge güçsüzleşir dolayısıyla daha çabuk yorulur. Bu tür durumların tetkiki için doktorunuza danışmalısınız.

Ayaklar Nasıl Rahatlatılır?
Ayaklarınızı rahatlatmak için iki temel yöntem vardır. Bunlardan birincisi ayak banyolarıdır. İkincisi ise ayak masajıdır. Bu iki yöntem ilaçsız ve işe yarayan faydalı yöntemlerdir. Ayak banyosu tarifleri oldukça çeşitlidir. Birini deneyebilirsiniz. 

Ayak Banyosu Nasıl Yapılır?
İlk olarak iki ayağımızın da sığacağı bir kap içine sıcak su ekliyoruz. Bu suyun sıcaklığı dayanabileceğiniz sıcaklıktan birkaç derece düşük olmalıdır. Yani ılıktan bir tık yukarıda bir sıcaklığa sahip olmalıdır. Böylece daha etkili olacaktır. Sıcak suyu kap içine boşalttıktan sonra (bu kap iki ayağınızın rahatlıkla sığabileceği büyüklükte olmalıdır) içine tuz ekliyoruz.  Tuzu su içinde iyice eritiyoruz. Ardından nane yağı  damlatabilir varsa gül yaprakları ekleyebilirsiniz.  Bu şekilde 15-20 dakika suyun içinde ayaklarınızı bekletin ardından dilerseniz masaj yapabilirsiniz.

Ayak Banyosu Tarifleri

1. Ayak Banyosu Tarifi
Ayak bileğine kadar sıcak su
2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
4 damla nane yağı
4 damla okaliptüs yağı
Varsa gül yaprakları

2. Ayak Banyosu Tarifi
Ayaklar için Pirinç suyu banyosu 
500 ml  su içine biraz pirinç ekleyip haşlatın.  Suyun yarısı pirinç tarafından çekildikten sonra pirinç lapasını süzün elde ettiğiniz pirinç suyunu ayaklarınızı koyacağınız leğen içine dökün üzerine 3 çay kaşığı tepeleme karbonat ekleyin. Bu karışımın içinde ayaklarınızı 15 -20 dakika kadar bekletin ardından masaj yapabilirsiniz.

Ayak Masajı
Ayak masajı güzel bir ayak banyosu sonrasında ayaklarınızı çok rahatlatacaktır. Bal ve nane yağı karışımı ile harika bir masaj losyonu elde edebilirsiniz. Bu karışımı hazırladıktan sonra özellikle ayak tabanınıza topuk ve ayak kenarlarınızı güzelce masaj yapın ayaklarınız ıaksi istikametlere doğru gerin ve dokuları yumuşarın. Ayağınızın gerginliğini almak için baskı uygulanan yerlerde baskının tersine hareketlerle dairesel masajlar yapın. Sıcak su banyosu ve ardından yapılan bir masajla ayaklarınızı çok iyi bir şekilde dinlendirmiş olacaksınız

Ayak Yorgunluğunu Önlemek İçin Alınacak Tedbirler Nelerdir?

  • Ayakkabı Seçimi ve Kullanımı: Kesinlikle ayağınıza uygun numaralı ayakkabılar giyin. Dar ve topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Ancak sıfır topuklu ayakkabılar da ayağınızı yorar çok hafif topuğa sahip ayakkabılar ayak sağlığımız için idealdir. Aynı ayakkabıyı sürekli giymeyin en geç iki güne bir ayakkabınızı değiştirin. Böylece ayakkabınız da dinlenmiş olur ve koku yapmaz.
  • Tuzdan Uzak Durun: Tuz ayaklarımızın şişmesine ve ödem oluşmasına neden olur bu da ayaklarımızın çabuk yorulmasına yol açar. Tuzdan uzak durmak sağlıklı ve dengeli beslenmek son derece önemlidir.
  • Ayak Kremi Kullanmak: Vazelin ya da ayaklar için üretilmiş kremler kullanmak ayağınızı yumuşatır ve daha az yorulmanıza katkı sağlar.
  • Egzersizler: Ayak parmaklarınızla havlu vb şeyleri yerden almaya çalışarak egzersiz yapın bunu sürekli yaptığınızda ayak kaslarınız ve eklermleriniz güçlenir. Yorgunluklara karşı daha dirençli hale gelir. 
  • Hastalıklar: Ayaklarınızda morton nöroma, halluks valgus, topuk dikeni, sinir sıkışması, greg ayak tip vb rahatsızlıklar varsa bu hastalıkların tedavisini yaptırın.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın