Brezilya Fönü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Brezilya Fönü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Brezilya Fönü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Brezilya Fönü Nasıl Uygulanır?

“Dalgalı saçlara elveda!”

Brezilya fönü nedir?

Brezilya fönü son zamanlarda adı sık duyulan oldukça talep gören bir fön çeşididir. Hem pratik hem  kullanışlı hem de uzun süre saçta kaldığı için ihtiyaca cevap veren bir fön çeşididir. Bu fön özellikle kalın, dalgalı, şekle girmeyen saçlar için uygulanmaktadır. Brezilya fönü saçların 6 ay boyunca düz fönlü şekilde kalması için yapılan föne verilen isimdir.  Brezilya fönünün yapılma süresi ortalama 4 saattir. Saçınızın yapısına göre bu süre kısalır ya da uzar. 

Brezilya Fönü Nasıl Çekilir?

Brezilya fönünde saçlarla çeşitli kimyasallar uygulanır. Keratin ve formaldehit bunların en önemlileridir.  İçinde kimyasal bulunduğu için brezilya fönü uygulamasını uzman kuaförlere yaptırmalısınız. Kuaförlerin büyük kısmı brezilya fönü çekiyor. Ancak çok azı doğru ürünleri kullanıyor. Çakma ürünlerle brezilya fönü yaptırmanız hem saçlarınız hem de sağlığınız açısından büyük risk taşıyor. Ancak doğru kişilere yaptırırsanız denize girin uyuyun uyanın, saçlarınızı yıkayın hiçbir şey fönü 6 ay boyunca etkilemiyor. Hem zamandan müthiş tasarruf yapıyorsunuz hem de ekonomik açında çok avantajlı bir konuma geçiyorsunuz. 

Brezilya fönü aşamaları:

 • Saçlar arındırıcı şampuanlarla yıkanır. Saç kremi kullanılmamalıdır.
 • Saçlar iyice kurutulur fön makinesi ve fırça yardımı ile kurtulmalıdır. Eğer saç düzleştirme cihazı kullanılırsa daha etkili sonuçlar alınır.
 • aşamada  brezilya fönü için saça keratin sürülerek saçın iyice keratini içmesi ve özümsemesi sağlanır.
 • Keratin yedirme işleminden sonra saçlara streç film uygulanarak keratin kaplı saçlar streç film ile kaplanır.
 •  40 dakika sonra saçlar yeniden kurutulur ve fön çekilir. 
 • Sonraki aşamada saç bölümlere ayrılarak ince tutamlar halinde düzleştirici ile düzleştirilir. Saç düzleştiricinin ısısı 230 derece olmalıdır.
 • İşlem tamamladıktan sonra bozulan yerler her gün takip edilerek düzleştirme işlemi tekrar yapılır. 
 • Saçlar bekleme süresince sıkıştırılmamalı, bere şapka giyilmemeli, kulak arkasına konmamalıdır. 
 • Bekleme süresi sonunda saçarla sodyumsuz bir şampuan ile yıkanmalıdır.  Saçlar iyice durulandıktan sonra  brezilya fönü hazır hale gelir.

Not: Brezilya fönünde saça sürülen keratin tırnaklarımızda da bulunan bir maddedir. Hayvanların boynuzunda da bulunur. Keratin maddesi saça uygulanınca saçın yapısına nüfuz eder. Hücre boyutunda bir yay gibi bir itki kuvveti oluşturur. Bu da uygulanan saçın düz kalmasını sağlar. 

Brezilya fönü çektirmenin avantajları nelerdir?

En önemlisi zamandan tasarruf etmenize olanak sağlar. Saçlar her gün föne tabi tutulmadığı için daha sağlıklı ve dinlenmiş saçlara sahip olursunuz. Ekonomik açıdan da avantajlıdır. Çünkü brezilya fönü bir defa yapılır 6 ay boyunca fön masrafından sizi kurtarır. 

Brezilya fönü  saç uzayınca bozulur mu?

Brezilya fönünün kalıcılık süresi 3 ila 6 ay arasıdır. Bu süre saçın yapısına ve kişiye göre değişir. Saçlar uzadıkça yeni çıkan yerlerde bozulma yaşanabilir. O zaman da dip fön adı verilen uygulama yapılarak yeni çıkan saçlar da düz hale getirilir. 

Brezilya fönünün kalıcılığını uzatmak mümkün mü? 

Eğer saçlarınızı bere ya da şapka ile kapatmıyorsanız, içeriğinde sodyum ve sls olan şampuanlar kullanmıyorsanız brezilya fönünün kalıcılık süresi de artar.  Havuza girmek de fönün daha çabuk bozulmasına neden olacaktır.

Erkekler brezilya fönü yaptırabilir mi?

Evet artık erkekler de brezilya fönü ile dümdüz saçlara kavuşabiliyor. Berberinizin bu konuda fikrini alabilirsiniz.

Defrize saç ile brezilya fönü arasındaki fark nedir?

Defrize saç saçın kimyasal olarak dondurulması moleküler yapısının değişmesidir. Brezilya fönü ise keratin ve fön işlemidir. Brezilya fönü defrize göre masumdur. 

Keratin zararlı mıdır?

Keratin zararlı değildir.

Formaldehit zararlı mıdır?

Formaldehit zararlı bir kimyasal maddedir.

Benzer Konular
2 Yorum
 1. kartanesi 12 Mart 2018

  brezilya fönü fiyatını sordmbana çok pahalı geldi aceb evde brezilya fönü nasıl yapalır biln yapn war mı!

  • anneleronline 13 Mart 2018

   evde brezilya fönü yapıldığı söyleniyor ama ne kadar güvenilir ve sağlıklı bilemeyiz.Bu konuda uzman değilseniz işi bir profesyonelin eline bırakın ki ne saçınız ne sağlınız ne de paranız ziyan olmasın.

Yorum Yazın