Çatlayan Ellere Ne İyi Gelir?

Çatlayan Ellere Ne İyi Gelir?

Çatlayan Ellere Ne İyi Gelir?

Kışın Eller Neden Çatlar?
Cildimiz tüm vücudumuzu saran koruyucu bir tabakadır. Cildin belli bir yağ ve su dengesi vardır. Asidik ve baz dengesinin belirlenmesine ph değeri denir. Cildimizin ph değeri 5.5’tir. Bu oran cildimizin farklı bölgelerinde değişiklik gösterebilir. Cildin ph değerinin dengede kalması ısı, yağ, su gibi etkenlerin cilt üzerindeki etkisine bağlıdır. Yani cilt nemini kaybetmemelidir. Yüksek sıcaklık ya da yüksek soğuk cilde zarar verir. Bu yüzden özellikle ellerimiz kış mevsiminde kurumaya ve çatlamaya başlar. 
 
Eller Neden Çatlar?
Ellerin çatlamasının en büyük nedeni mevsimsel soğuklardır. Soğuk hava cildin ph dengesini bozar. Kuruyan ve dengesini kaybeden eller kurumaya ve çatlamaya başlar. Başka bir neden de ellerin ph dengesine uygun olmayan deterjan ve sabunlar kullanılmasıdır. Sürekli sıvı sabun kullanan biri her kış, ellerinin çatladığından şikayet edebilir. Bu  kişi sabununu zeytinyağı bazlı bir sabunla değiştirirse sabun kaynaklı çatlama ve kuruluklardan kurtulacaktır. Özellikle marketlerde satılan ucuz sıvı sabunlar ellerinizi mahveder. Çünkü bu sıvı sabunların çoğunda Sodium lauryl sulfate (SLS), Ammonium lauryl sulfate (ALS),Sodium laureth sulfate (SLES) isimli zararlı kimyasallar bulunur.
 
Ellerin Çatlaması Nasıl Önlenir?
Özellikle kış aylarında eldivensiz sokağa çıkmayın. Kullandığınız sabunların içinde sülfat olmamasına dikkat edin. Bu konuda  güvenle önerebileceğimiz sabun ya da sıvı sabun çeşidi zeytinyağı bazlı sabunlardır. Bu sabunlar cildi rahatsız etmez. Aksine cildinizi besler. Ellerinizi soğuk su ile yıkamak yerine suyu biraz ılıtıp ellerinizi yıkayınız. Bulaşık yıkarken mutlaka temizlik eldiveni kullanınız. Dışarı çıkacaksanız ellerine koruyucu krem sürmeden çıkmayınız. Cildin en büyük destekçisi sudur. Bol bol su içmelisiniz. Ellerinizi korumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
 
Ellerdeki Çatlakların Tedavisi
Ellerin çatlamasını engellemek için uzun uzun krem tarifleri bulmaya, bunları yapmak için uğraşmaya hiç gerek yoktur. Çünkü eczaneden alacağınız güvenilir sağlıklı bir krem ellerinizi kısa sürede tedavi edecektir. Tabi cildinizle ilgili bir hastalığınız yoksa…  Ancak çatlaklarınız derinleştiyse, koruyucu krem ile ellerinizi çatlaklardan kurtaramayabilirsiniz. Bu tür durumlarda doktorunuz cildinizi koruyacak gelişmiş kremler, ilaçlar ve antibiyotikler kullanarak çatlaklarınızı tedavi edecektir.
 
Vazelin Çatlak Tedavisinde Kullanılır Mı?
Vazelin elleri koruyabilir ancak vazelin ellerin nefes almasını engelleyecek kadar yoğun bir yapıya sahiptir. Çünkü petrolden üretilen yağlı bir kremdir. Belli aralıklarla kullanılabilir. Geçici rahatlama sağlar.
Sadece ellerinizi değil dudaklarınız başta olmak üzere tüm vücudunuzun nemli kalması ve ph değerini koruması için tedbir almalısınız. Bunun için ayrı ayrı vücut kremleri dudak kremi, yüz kremleri kullanabilirsiniz. 
 
Kuruyan ve Çatlayan Ellere Çözümler
Kuruyan ve çatlayan eller için en uygun bakım zamanı uyku öncesidir. Çünkü gece boyunca ellerinize sürdüğünüz kremleri cildiniz emer ve beslenir.  Ellerinizi nemlendirmek için biraz zeytinyağı içine birkaç damla limon sıkabilirsiniz. Eğer elleriniz çok çatlaksa limonu azaltıp zeytinyağını artırabilirsiniz.  Zeytinyağı ve limon karışımını elinize sürdükten sonra yarım saat bekleyin ardından elinizi ılık su ile yıkayıp yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bu uygulamayı bir hafta her gece yapar ve dışarı çıkarken ellerinizi koruyucu bakım kremi ile korursanız bir hafta içinde ellerinizdeki çatlaklardan kurtulursunuz  
 
Kuru Eller İçin Nemlendirme Metodları
Çatlayan ciltleri yukarıda saydığımız yöntemlerle düzeltebileceğiniz gibi, cildi nemlendirmek için başka yöntemler maskeler ve karışımlar hazırlayabilirsiniz. 
 

1- Kuru ve Çatlamış Eller İçin Patates - Papatya Kürü

Kuruyan ve çatlayan eller için haşlanmış patates bir çay kaşığı vazelin ve  kuru papatya çiçekleri ile bir karışım hazırlayabilir bu karışımı ellerinize sürebilirsiniz.  Orta büyüklükteki patatesi haşladıktan sonra içine vazelini koyarak karıştırın son olarak papatya çiçeklerini katın tekrar karıştırın. Elde ettiğiniz kremi çatlayan yerlerinize sürebilirsiniz. Çatlayan eller için evde bakım kremi yapma  aşağıda verdiğimiz malzemeleri karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karşımı elinize sürün 20- 30 dakika bekleyin eğer soğuk bir ortamdaysanız ellerinize poşet geçirebilirsiniz ancak oda sıcaklığında poşete gerek yoktur. 

 

2- Çatlayan Eller İçin Doğal Krem Tarifi:

• 3 yemek kaşığı gül suyu
• 3 yemek kaşığı gliserin yağı
• 3 tatlı kaşığı badem yağı
• 2 tatlı kaşığı limon suyu
• 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
*Bu karışıma yarım tatlı kaşığı pudra da ekleyebilirsiniz..

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın