Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj yapmak günlük hayatımızın olmazsa olmazlarından. Güzel ve estetik bir duruşa sahip olmak için ise esas olan doğru makyaj yapmaktır.

Peki durup düşündüğümüzde kaçımız doğru makyaj bilincine sahibiz? Amaç sadece yüzümüz boyamak mı yoksa doğru rötuşlarla kusurlarımızı kapatırken yüz güzelliğimizi ortaya çıkarmak mı?

Şimdi adım adım makyaj tekniklerini ele alarak doğru makyaj nasıl yapılır ona bakalım:

Yedi Adımda Doğru Makyaj Teknikleri

Birinci Adım: Yüz Temizleme ve Nemlendirme
Güzel ve doğru makyajın ilk aşaması temiz ve nemli bir cilde sahip olmaktır.

İlk önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın ardından cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi tüm yüz bölgesine oval hareketlerle yayın.

Nemlendirme işlemi makyaj sonrası parlamaları önlemektedir.

İkinci Adım: Fondöten
Bir sonraki aşama ise temizlenmiş ve nemlendirilmiş cilde uygulanacak olan fondöten. Fondöten rengi seçiminiz ten renginize oldukça yakın olmalı, fondöten süngeri yardımıyla yüze çok ince tabaka halinde sürülüp tüm yüz bölgesine masaj yaparak dağıtılmalıdır.

Üçüncü Adım: Kapatıcı 
Cilt renginiz ile hemen hemen aynı olan kapatıcıyı kusurlu bölgelere (özellikle göz altı torbaları, sivilce veya lekeler vb.)ince bir tabaka halinde masaj yaparak uygulayın.

Dördüncü Adım: Pudra
Sıra geldi pudra sürmeye. Eğer pudrayı fondöten üzerine uygulayacaksanız ince ve şeffaf yapılı bir pudra tercih etmelisiniz. Sadece pudra kullanacaksanı ise cild renginize en uygun tonda bir pudra kullanmanız kafi olacaktır. Pudra, pudra fırçası yardımıyla tüm yüze uygulanmalıdır.

Beşinci Adım: Allık
Elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayacağınız allık ike doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Allık fırçası yumuşak yapıda ve uzun tüylü olmalıdır.

Altıncı Adım: Göz Makyajı
Artık sıra göz makyajını yapmaya geldi. Göz makyajını bir bütün olarak ele alırsak:

Öncelikle yapmak istediğiniz makyaj tonlarına uygun göz farını fırça yardımıyla göz kapağınıza eşit miktarda yaydırarak uygulayın.

Eğer gözleriniz küçükse koyu renkte farlardan kaçının. Çünkü koyu tonlu farla gözleri küçük göstermektedir. 

Göz farını sürdükten sonra sıra eyeliner çekmeye geldi. Eyeliner çekmek için de farklı farklı tekniler mevcut. Biraz el alışkanlığı da eyeliner sürme tarzınızı belirliyor.
İster göz pınarından dışa doğru, isterseniz önce kuyruğunu oluşturup iç hatlara geçerek eyeliner sürme aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Ve son olarak rimel sürerek göz makyajımızı sonlandırıyoruz.

Rimeli kalıntı bırakmayacak şekilde fazlalıklarından sıyırın, aşağı doğru bakarak ve kirpik diplerinden uca doğru fırça hamleleriyle sürün.

Hafif çekik görüntü yaratmak istiyorsanız ilk sürdükten 1-2 dakika sonra sadece dış kenardaki kirpiklere bir kez daha aynı şekilde rimel uygulayın.

Alt kirpiklerde ise rimeli çok az kullanın.

Yedinci Adım: Ruj
Ruj seçerken mutlaka tonunun ten renginize ve yaptığınız göz makyajıyla uyumlu olmasına özen gösterin.
İnce dudaklara sahipseniz rujunuzla aynı tonda dudak kalemi kullanarak daha dolgun bir görünüme sahip olabilirsiniz. Tek başına dudak kalemi sürmeyiniz mutlaka uygun tonda bir ruj ile birlikte kullanınız.

Dudak kalemi kullanmıyorsanız açık renkli tonlar dudaklarınızı daha dolgun gösterecektir. Hali hazırda kalın dudaklara sahipseniz koyu tonlarla dudaklarınızın daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

Editörün Notu: Güzel görünümlü bir makyaj için abartılı tonlardan kaçınmalı ayrıca yapacağınız makyaj tonunu belirlemede giyeceğiniz kıyafetin rengini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Herkese güzel günler!

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın