Sivilcelenme Neden Olur ve Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilcelenme Neden Olur ve Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilcelenme Neden Olur ve Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilcelenme ve Sivilce Lekelerine Çözümler

Sivilcenin literatürdeki adı "akne"dir (akne vulgaris). Özellikle ergenlik döneminde çok daha yoğun olarak görülür. Bu nedenle ergenlik çağındaki çocuklar ciltlerini bozan bu cilt rahatsızlığından hiç hoşlanmazlar. Sivilce bir cilt rahatsızlığı olsa da psikolojik sonuçları olabiliyor. Özellikle gençlerde içe kapanıklık, özgüven kaybı, asosyallik gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle eğer kişi durumdan rahatsız oluyorsa sivilce tedavisi mutlaka yapılmalı. Eğer gençlik döneminizden kalan sivilce izleriniz varsa lazer tedavisi ile ciltteki akne sorunları giderilebiliyor.

Sivilcelenme Neden Olur?

"Sivilce neden olur?" Bu sorunun en temel yanıtı ergenlikte salgılanan hormonlardır. Ancak biz diğer etkenleri de değerlendireceğiz.
Ergenlik: ergenlikte büyüme hormonu ile birlikte birçok farklı hormonda artış yaşanır. Bu hormonlar ciltte yağ üretimini artırır. Cildi koruyan bu yağa sebum adı verilir. Bu yağlar biriktikçe deri üstünde birikmeye başlar. Bakterilerin de etkisiyle sivilceler oluşmaya başlar.  Sivilceler sadece yüzde değil omuzda sırtta hatta bacaklarda bile görülebilir.
Erken ergenlik: Bazen kızlar 8 erkekler 9 yaşında ergenliğe giriyorlar. Bu durum hızlı büyümeye ancak oyun kısa kalmasına ve hormon saldırısına neden oluyor. Bu tür durumlarda  sivilcelenme daha yoğun görülebiliyor. 
Makyaj: Kozmetik kaynaklı sivilceler  ergenlik sonrasında görülen sivilcelenmenin önemli nedenleri arasındadır.  Bu nedenle kozmetik seçiminde akneyi artıran ürünlerden uzak durmak cilt temizliğine önem vermek gerekir. Saçımızı yıkadığımız şampuanlar bile cildimize zarar verebilir.
Stres:  Stres birçok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi aknenin de önemli nedenlerinden biridir.  Cildimizdeki sivilceleri koparmak bunlarla oynamak basit bir sivilceyi kocaman bir çıbana dönüştürebilir. 
Polikistik over sendromu:  Eğer bayansanız geçmeyen sivilceleriniz varsa polikistik over hastalığınız söz konusu olabilir. Yani yumurtalık kistleri kronik sivilcelenmeye yol açabilir. Ergenlik döneminizdeki sivilceler yetişkin olmanıza rağmen devam ediyorsa yumurtalık kisti var mı yok mu kontrol ettirmenizde fayda vardır. 
İlaçlar ve vitaminler: İlaç ve vitaminlerin içinde bulunan etken maddeler sivilce oluşumuna zemin hazırlar.  Steroidler b vitaminler sivilce için güzel besinlerdir.  Eğer akne ile mücadele edecekseniz. Doktora gittiğinizde kullandığınız ilaçalrın tam listesini doktorunuza söylemelisiniz.
Kötü beslenme: Sağlıksız beslenmek de sivilceye yol açar.  Özellikle yağlı ve karbonhidrat açısından zengin yiyecekler tüketmekten kaçınmak gerekir. Aslında bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma olmamasına rağmen uzmanlar yine de karbonhidrata dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. 
Cilt yapısı ve genetik: Her insanın genetik unsurları farklıdır. Özellikle yağlı ciltlere sahip olanlarda daha fazla sivilce görülür. Beyaz tenlilerde sarışınlarda sivilce ile sık karşılaşılır. Esmerler çoğunlukla sivilce sorunu yaşamazlar. Ancak hem esmer hem yağlı bir cildiniz varsa sivilce ile siz de karşılaşabilirsiniz. 
Sigara: sigara tüketiminin sivilce oluşumunu arttırdığı ispatlanmıştır. O nedenle her açıdan sağlığınıza zararlı olan sigarayı bir an önce bırakın. 
Mesleki akneler: Bu tür akneler nadiren karşılaşılan aknelerdir. Mineral yağlar, petrol yağları, klorlu hidrokarbonlar, kömür katranı, PVC gibi maddelerle çalışanlarda mesleki akneler gelişebilir.

Ergenlik Sonrasında Sivilce Görülür Mü?

Ergenlik sonrasında görülen sivilcelere erişkin aknesi adı verilir. Erkekler ergenlikte çok sivilce ile karşılaşırken kadınlarda erişkin aknesi daha çok görülür. Erişkin sivilcelerinin de çeşitli nedenleri olmakla birlikte makyaj temizliği ve dengeli beslenme sivilceleri önlemede son derece önemlidir. Ergenlik sivilceleri koparılmadığı müddetçe iz bırakmazken yetişkin sivilceleri koparıldığında iz bırakırlar.

Sivilceler Nasıl Geçer? Sivilce Tedavisi Nasıl Olur?

İlk olarak beslenmenize dikkat etmelisiniz. Ardından doktor muayenesinden sonra ilaç kullanabilirsiniz. Özellikle pomadlar sivilce tedavisinde etkili olabilir. İleri sivilce sorunlarında lazer tedavisi denenmektedir. Öncelikle dengeli beslenme, sigara ve alkolden uzak durma, cilt hijyenine özen gösterme aşaması vardır. Bu aşamayı tamamladıysanız ancak sivilceleriniz geçmediyse ikinci aşama ilaç tedavisidir. Bu aşama disiplin gerektirir. Disiplinli bir şekilde ilaçları kullanmalısınız. Aksi halde başarı sağlayamazsınız. Bu aşama da başarılı olmadıysa eğer akne iziniz fazla ise lazer tedavisine başvurabilirsiniz. Ancak her hastanın hikayesi farklıdır bu nedenle önce doktorunuza danışmanız gerekir. 

Sivilce İzi Geçer Mi?

Sivilceleri patlatmak kalıcı sivilce izlerinin temel nedenidir. Bu nedenle sivilcelerinizi asla patlatmayınız. Eğer yüzünüzde sivilce lekeleri, sivilce kalıntıları varsa cilt maskeleri ile çözmeye çalışabilirsiniz. Ancak çoğunlukla bu yöntem işe yaramaz özellikle sivilce izlerinin üzerinden yıllar geçmişse kalıcı izler oluşmuşsa lazer tedavisi ile sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın