Siyah Noktalar Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Siyah Noktalar Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Siyah Noktalar Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Siyah Noktalar Neden Olur?

Siyah noktalar yüzümüzde asla görmek istemeyeceğimiz cilt sorunlarıdır. Siyah noktalara komedon adı  da verilir. Komedon, foliküllerin açık kalması üzerine cilt altındaki yağın cilt üstündeki kir, is ve tozlarla etkileşmesi sonucu ortaya çıkar. Bu etkileşim sonucunda görünüm siyah nokta halini alır bu nedenle bu komedonlara siyah nokta adı verilmiştir. Siyah noktalar kahverengi ya da sarı renkli de olabilirler. 

Siyah noktalar hem cildin görünümünü bozar hem de kirli hissettirir. Bu nedenle siyah noktalardan kurtulmak gerekir.  Eğer siyah noktalar cillten uzaklaştırılmazsa akneye dönüşebilir.   

Siyah Nokta Oluşumunun Nedenleri

 • Makyajın temizlenmemesi ya da zamanında temizlenmemesi
 • Cildin hijyenik bakımının yeterli yapılmaması
 • Aşırı yağlı beslenmek
 • Hormonal dengesizlikler 
 • Seyrek banyo yapma
 • Kalitesiz kozmetik ürünler cilt hücrelerinizi tıkayabilir bu da kara noktaya neden olur
 • Ergenlik döneminde siyah noktalar daha çok hormonal nedenlerle ortaya çıkar
 • Cildi hassas kişilerin güneş ışığında fazla kalması siyah noktaları azdırır
 • Regl döneminde ve öncesinde de siyah noktalar artışa geçer bu da hormonal dengesizlikten kaynaklanır.

Siyah Noktalardan Korunmak İçin Yapılacaklar

Cildinizi mutlaka arındırmalısınız. Yüzünüzde makyaj olsun olmasın uyumadan önce yüzünüzü temizleyin. Asla makyajla uyumayın.  Cildi besleyen ve bakımını yapan organik ve sağlıklı şeyler kullanın. Günlük haftalık ve aylık cilt bakımlarınızı yapın ya da yaptırın. Yağlı gıdalar tüketmeyin. Sağlıklı beslenin ve düzenli spor yapın. Ellerinizi yüzünüze götürmeyin. Saçlarınızın yüzünüze gelmesine izin vermeyin. Çünkü bunlar siyah noktaları artırır. 

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktalardan kurtulmak için kesinlikle elinizle tırnağınızla ya da cımbızla müdahale etmeyin. Yapmanız gereken kaliteli bir peeling yapmaktır. Kara noktalarınız çok yoğun değilse haftada bir peeling ve her gün cilt temizliği yeterli olacaktır. Ancak siyah noktalarınız yoğunsa her gün peeling yapabilirsiniz. Peeling sıklığına siz karar vermelisiniz.

Siyah Noktalara Doğal Çözümler

Buhar Banyosu: Siyah noktaların içinde bulunduğu folikülden kolay çıkması için buhar banyosu yapılabilir. Sıcak buhar banyosu cilt üzerindeki gözenekleri gevşetir böylece gözenekler inde bulunan siyah noktalar daha kolay çıkar. Buhar banyosu için bir kaba sıcak su koyun, kafanızın iki yanından sarkacak şekilde başınıza havlu geçirin. Yüzünüzü suya yaklaştırın böylece buhar yüzünüze doğru yükselecektir. Buhar banyosunu 15-20 dakika uyguladıktan sonra pamuklu çubuk yardımıyla siyah noktaları temizleyin ya da bir enjektör ile siyah noktaları çekebilirsiniz. Enjektörün iğnesini çıkardıktan sonra siyah noktanın üstüne koyup çekebilirsiniz. Temizlik işinden sonra cildinizi güzelce yıkayın. Temiz yumuşak bir havlu ile kurulayın. Ardından iyi bir temizleme solüsyonu ile cildinizi temizleyin. Son olarak besleyici bir kremle yüzünüzü kremleyin.

Siyah Nokta İçin Peeling Tarifi (doğal evde yapılan siyah nokta peelingi)

1- Esmer şeker ve bal peelingi

Siyah noktalar için peeling tavsiyelerimizde ilk sırayı bal ve esmer şeker peelingi alıyor. 1 yemek kaşığı esmer şekeri 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Şeker ve bal karışımını bir süre kardıktan sonra cildinize sürün. Peeling cildinizde 5 dakika boyunca kalsın.  5 dakika sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayın. 

2- Yulaf ezmesi yoğurt ve portakal kabuğu siyah nokta peelingi

Bu yöntemde evde bulunan malzemelerden 2.Peeling tarifimizi vereceğiz.  Malzemelerimiz şöyle: 

 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra siyah noktaların üstüne kalınca bir tabaka halinde sürün. Dairesel hareketlerle peelingi 5 dakika boyunca yapmaya devam edin.  Kuru bir cilde sahipseniz hindistan cevizi yağı ve az miktarda zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Cildinizi iyice yıkadıktan sonra  temileyici ve nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın